Öncelikle ben bu yolu kendim seçtim.

İlkokul yıllarında klavyeler, tuşlar ilgimi çekerdi. Piyano çalmak istedim olmadı. İnsanları severim, sıcakkanlıyım, sabırlıyım, iyimserim. Herşey kendini tanımakla  başladı ve tuşları da seven kız daktiloyu ve daha sonra bilgisayarı da sevdi. Sürekli çalıştı, çalıştı ve çalıştı.

Hiç unutamayacağı tesadüfler zinciri sonunda kendini bir şirketin kapısında stajyer olarak almaları için görüşürken buldu. Hayatının dönüm noktası orada başladı ve ilerleyerek ve yenilenerek devam etmekte.

Personel Müdürü yanında staja başlar ve orada 6 yıl gibi devam edersen, önce personelci olursun. Yıllar yılları kovalar, zaman ilerler, hayat değişir, kavramlar, sözcükler yenilenir ve sen de yenilenmek zorunda kalırsın.

hr resimleri-2

Artık personel yönetimi yerini, insan kaynakları yönetimine bırakmıştır. (bazı şirketlerde halen personel kelimesi ile başlayan ünvanlar devam etse de değişmek zorunda kalacaktır) “Zamana ayak uydurmalı ve öğrenmelisin, gelişmelisin” der ve insan kaynakları üzerine okumaya, incelemeye, eğitime başlar ve böylece İ.K’cı olur. (oldu sanırım öyle diyorlar ;))

Blog yazma kısmına gelince, uzun yıllar iş hayatının içinde olup da birden kendimi işsiz bulunca  tecrübelerimi yazmam gerektiğine kız kardeşim tarafından teşvik edildim. Bir süredir sitenin oluşması ve  yazılacak konular üzerine  araştırma yapıyor ve bu arada blog yazarlarını okuyorum. İnsan kaynakları ve kendi alanlarında blog yazan kişileri takip etmeye başlayınca ” ben de yapabilirim bildiklerimi paylaşmalıyım” diyerek buradayım. Yeniliğe ve öğrenmeye açığım ve daha çok yapacaklarım ve göreceklerim olduğunu düşünüyorum. Blog yazmanın kişiyi geliştirdiğini okumaya ve araştırmaya yönlendirdiği de görüyor ve bundan  mutluluk duyuyorum. http://hrkronikleri.blogspot.com.tr/2015/12/nasl-blogger-oldum.html Böyle bir dile sahip değilim ama her körün alıcısı var misali belki okuyanım çıkar. Getirisi de olur, bilinmez. HAYAT KISA BUNU DA DENEDİM derim.

 

Eski personelci şimdinin İ.K’cısı

 

Şirin TOPALOĞLU

09.08.2016