geri bildirim

Merhaba sevgili işe alımcı. Nasılsın iyi misin, halin vaktin yerindedir umarım. Çok olumlu geçen ve de GERİ BİLDİRİM aldığın bir görüşme sonrası, o işyerinde o masada çalışıyorsun. Ne güzel, tanrı olmayana da versin. Âmin.

İnsan kaynakları denen mecrada geri bildirimin iki konuda karşımıza çıktığını şahit oluyoruz. Bendeniz bugün sadece iş görüşmelerindeki geri bildirimden bahsedeceğim. Malum konu güncel ve de iş arayışlarında artış olduğu halde işe almaya gönüllü şirket sayısında azalma mevcut.

İşe girmek için on takla, beş kulaç attığımız ve de ilana başvurduğumuz o muazzam işyerinize, işe alımcı olarak belki bizzat yazdığın o eşsiz kelimeleri ile anlattığın caaanımmm ilanını okuduk ve BAŞVUR seçeneğini tıkladık. İşte bekleyiş de başladı. En az benim kadar biliyorsun ki; ilan hazırladığın o sitenin bir de otomatik cevap metni yazılan alanı var. Başvuru alındığında genellikle kullanıyorsun. Peki, başvurunun aşamalarını neden başvuran kişi ile paylaşmıyorsun? Sen de iş arasan ( duygudaşlık yap, kendini aday olarak gör vb.) başvurum hakkında ne düşünüyor? Beni beğendi mi? fotoğrafıma mı baktı? CV’yi okudu mu? Sadece mi? Ne emeklerle yazdım ben onu demez misin? Hatta yetmedi www.cvcheckup.com sitesini ve oradaki güzel insanları keşfettim ve check up bile yaptırdım. (ki kendime bile yaptırmamıştım) sen güzel insan benim bu kadar emek harcadığım cv ‘min sende ne aşamada olduğunu neden bana bildirmiyorsun?

  1. Benim özgeçmişim ilgini mi çekmedi?
  2. Yetersiz mi buldun? (neden olduğunu da bir zahmet anlatsan da ben de yetersizliğimi bilsem?)
  3. Fotoğrafı mı beğenmedin?
  4. Ön yazı mı yazmamışım, yazsam okur muydun?
  5. Sadece kıllık mı yapıyorsun?
  6. Klişe olarak; işe uygun mu bulmadın? (o zaman pardon ben yanlış yere gelmişim)

Son zamanlarda ülkede yaşanan olayların da etkisi ile iş arayan kişilerde artış olduğunu bizzat yaşayarak ve çevremdeki kişilerden duyuyorum. Hayat kısa, insan fani ama bir şekilde de yaşamak gerekli. Kabul ediyorum her işe başvurma, ilan içeriği sana uygun ise başvur, işyeri Kırklareli’nde ise sen bulunduğun yerden nasıl gideceksin ki? İlan sana uygunsa sen de ilana uy. İlanda bay diye kıstas koymuşsun, cinsiyetimden memnun olduğumdan tabii ki başvurmayacağım. Başımı bile göstermeyeceğim. Ama sen de anla, bana uygun olduğunu düşündüm, taşındım ilanına baş koydum. Hadi sıra sende. Beni bilgilendir. Oldu veya olmadı bileyim ki, önümü göreyim. Beni aylarca bekletme. Beni CV bankana koyacağım sermayen olarak görme. Ayrıca senin şirketin hakkında ne düşüneceğim umurunda değil mi? Sen kendini iş arayışında olan kişi için, bir işverenin markası temsilcisi (ne ünvan oldu bee) olarak görmüyor musun? Ben adaya yeterli ilgiyi iş başvurduğumda göstermez isem, işe başladığında hakkımda ne düşünür? Demez misin? Demiyorsun ki, genelleme yaparak yazıyorum, burada istisnaları ess geçtim. Geribildirimin bu ülkedeki i.k cıların genel bir olumsuzluğu/bilgisizliği/önemsememesi olarak görüyorum. Buradan öylesiniz ne yapayım…

Geri bildirim hakkında blog yazarlarının ortak bir manifestosu vardı. Şimdi bulup şuraya bırakıyorum. İstesen bir oku derim. Sen ne dersin?  http://www.fundainkaya.com/2016/05/02/geri-bildirim-manifestosu/

Mektubuma son verirken, eğer sitemlerim seni kırdı ise ;(    ama ne yaparsın yollar uzun, hayat kısa, gök mavi…   Sen de anla beni.

Gözlerinden öperim.

 

Şirin TOPALOĞLU

09.08.2016

4_fs_of_feedback