Kesin bu konuda yazı yazmalıyım dedim. İş Hayatım boyunca üretim sektöründe mavi yaka çalışan yoğun ortamlarda çalıştım. Mavi yaka işe alım görüşmeleri yaptım, işe aldım. İşyerinden ayrılsam da mavi -beyaz ayırmadan ortak paydada buluştuğum tüm kişiler ile görüşmeye de devam etmekteyim.

Yazının asıl konusu; MAVİ YAKA İŞE ALIM SÜRECİ. Bir şirkete başladınız sizden mutlaka işe alım yapmanız istenir. Acildir mutlaka yapılmalıdır, önemlidir ve asıl sizi işe alma gerekçelerinin ortaya çıktığı, kendinizi göstermeniz gereken ilk basamaktır. Özlük, raporlama, evrak işleri yerine oturmaya başladıkça hadi bir de operasyonda sizi görelim “şirketin şu kadar şu işi yapacak elemana ACİL ihtiyaç var, bulun, haftaya başlamış olsun, hatta hemen başlasın” Bu cümleyi duymayan üretim İ.k cısı yoktur. Eğer tecrübeli iseniz, (yani  ben ;)) hadi bakalım göster kendini.mavi-yaka-isci

Genelde blog yazarlarından beyaz yaka işe alım görüşmeleri-teknikleri-kritikleri vb. yazılar okudum ve deneyimlerimden gördüklerim MAVİ YAKA eleman alımının daha doğrusu öncelikle bulmanın, asıl seçme işi olduğudur. İ.K’ da ne için varsın? Sorusuna da karşılıktır mavi yaka alımını yapmak ve şirkette tutabilmek. (tutabilmek sadece İ.K’nin işi değildir ve sadece İ.K’ ya bırakılmayacak kadar da önemlidir! Ekip, kurum kültürü, sosyal uygunluk, yasal süreçler elemanı şirkette tutundurmakta etkilidir ve ayrı bir yazı konusudur)

Şirkete başlayalı bir hafta olmuş bir üst görüş “ eleman bulmak da zor nasıl bulacaksın? zor iş, eskisi gibi işçi yok” dedi. Haklıydı eski çalışan kaldı mı? Eski insanlar eskide kaldı. Ama hadi bakalım bul da görelim, bulabilirsen! asıl söylenmek istenen.

Mavi yaka eleman bulmakta kullandığım yöntemleri anlatmak ve bu konuda bilgi arayanlara paylaşımda bulunmak için işte başlıyorum:

 • Çalıştığınız sektörü tanıyın. Çalışan profili, beklentileri, işe giriş ve işten çıkış nedenlerini kayıtlardan, sektörde çalışanlardan, sektör örgütlerinden, sektöre eleman temininde ilk basamak olan teknik ve meslek liselerinden ve en önemlisi şirkette o pozisyonda çalışmış kişilerden bilgi toplayın.
 • Şirkette eleman açığı olan işin nasıl yapıldığını bizzat görerek öğrenin. İşçi ile yapacağınız işe alım görüşmesinde, işi bildiğinizi gelen adaya hissettirmelisiniz.
 • Pozisyon hakkında bilgi toplayın. Aynı pozisyon için verilen ilanları inceleyin. İstenen yetkinlikleri ve işin tanımını kendi şirketinizdeki yeterlilik ve tanımlar ile karşılaştırın.
 • Aynı pozisyonda mevcut çalışanların demografik yapısı (yaş, cinsiyet, doğum yeri, eğitim durumu, kıdemi, ücret yapısı) çıkarın.
 • Şirkete yakın konumdaki meslek ve teknik liseleri bulun. Mezuniyet durumu ve şirketlere eleman ve staj teminindeki stratejilerini öğrenin.
 • Şirketin bağlı olduğu İŞKUR ve danışmanı ile tanışın. Eleman temin etmek istediğiniz bölgeleri ve kriterlerinizi anlatın. İş arayanların listesinin isteyin ve gelen listeden iş arayanları bizzat arayın ve görüşmeye davet edin (çoğu iş bulmuş olacaktır, yılmayın sabah erken saatte telefonu açmazlar, iş aramaktan umutsuz kesim uyumaktadır. Öğleye doğru arayın. Uyanmış olur telefonu açar ya da çalışmaktadır öğle arasında konuşursunuz. Yeni başlamıştır ve işinden memnun değildir yeni iş davetini kabul eder)
 • Muhtarlıkları arayın, iş arayanlar eş, dost, akraba ve muhtar ile iletişimini koparmaz. Muhtarlıklara başvuranlar az da olsa devam etmektedir.
 • Bazı belediyelerin iş arayan kişileri işe yönlendirme hizmeti bulunmaktadır. Eskiden beyaz masa adı altında yürütülen bu faaliyetler şimdi özellikle Esenyurt belediyesi tarafından ESBİM (Esenyurt Belediyesi İstihdam Merkezi) adı altında iş arayan ve işverenleri buluşturma hizmeti olarak devam etmektedir. Bu hizmetten faydalanın. Başvurunuzu yaptıktan sonra şirketinizi tanımak için yapılacak görüşme sonrası, aradığınız niteliklere uygun adaylar ile toplu mülakat yapılması sağlanmaktadır. Beyoğlu Belediyesi BEYİM (Beyoğlu istihdam merkezi) ve K.Çekmece İstihdam ve Kariyer Merkezi de belediyelerin örnek istihdam hizmet merkezlerindendir.
 • Mavi yaka eleman alımında kariyer.net gibi yoğun olarak beyaz yaka iş arayanların takip ettiği portallardan istenen yetkinliklere uygun aday bulmak neredeyse imkânsızdır. Mavi yaka CV doldurmak ve başvuru yapmak ile vakit kaybetmek istemez. Ya da yüz yüze görüşmeye alışkın olduğundan, kendisi ile görüşecek ve işi anlatacak kişi ile konuşmak ister. Bu sebeple iş başvuru doldur ve git şeklinde kapıdan adayı geri çevirmemenizi, o anda işe alım yapmasanız dahi gelen aday ile görüşmenizi tavsiye ederim. Belki ileride başka bir pozisyon için arayacağınız kişi karşınızdadır.
 • elemanonline.com
 • eleman.net
 • elemanuzmani.com
 • isbul.net
 • isvar.com
 • tumislerburada.com

Özellikle mavi yaka eleman temini hizmeti veren sitelere ilan verebilirsiniz. Bazı sitelere ücretsiz ya da çok uygun fiyatlar ile ilan yayınlama imkanı mevcut. İlana gelen başvuruları takip edin ve zamanında dönüş yapın.

 • Çalıştığınız sektördeki meslek kuruluşları ve dernekleri araştırın. Mavi yaka istihdamına yönelik proje ve faaliyetlerini öğrenin. (pek bir faydası olmasa da, sektörü tanımanıza katkısı olur)
 • İş görüşmesine gelen adaylardan iş arayanları yönlendirmesini de talep edebilirsiniz. Aynı işyerinde çalıştığı arkadaşları ya çalışmaya devam etmekte ya da iş aramaktadır.
 • Artık herkeste akıllı telefon olduğuna göre, sosyal ağları da kullanalım. (pek etkili olmamıştı ama denemekte fayda var)

Bunlar MAVİ yaka alımında başvurduğum yöntemler. Eğer sizlerin de başka uygulamaları var ise paylaşırsanız faydalanmak isterim. Bu arada uzun yıllar çalışma hayatının içinde olunca, mavi yaka tanıdık portföyünüz artar ve bağlarınızı da koparmazsanız iş arayan kişilere ulaşmada bu tanışıklık da size yardımcı olabilir. Ülkede işsizlik artışı yaşansa da; iş arayan profili, haklar ve koşullar, beklentiler mevcut işler ve iş arayan ile uyuşmadığından İŞÇİ ARAMA VE BULMA sürekli devam edecek gibi görünmektedir.

Hayat kısa gök MAVİ (kafiyeli son bende ;))

İşçi arayan ve iş arayanların buluştuğu zamanlar dilerim.