Meslek kodu ile ilgili daha önce de bir yazı hazırlamıştım. Okumak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazının konusu “meslek kodu ne işe yarar?” Uzun yıllardır iş hayatında olup, ilk kez işe giriş, işten çıkış gibi sgk işlemlerinin hiçbirini yapmadığım bir görevdeyim. Bildiğin i.k’ cı oldum boyum uzadı 😉  İşe giriş işlemlerini muhasebe departmanı yapınca da işlerin olması gibi yapılmadığını da yaşayarak anlıyorum. Geçen gün Arge Müdürü ünvanı ile bir beyaz yakalıyı işe başlattık. İşe giriş bildirgesini görünce elimde olmadan gülümsedim. Siz bu işi bilmiyorsunuz arkadaş!  Dedim de ne fayda!  Bir muhasebe müdürü var ki, bir ömre sığmaz. Neden Müdürü  “arge elemanı”  olarak meslek kodu açtınız diye sormadan edemedim. Dürüstlük, doğruluk benim düsturum ya.  (Paşazade muhasebe haşmetmeap diyerek kinaye yapayım)  Muhasebe Müdürü zat böyle buyurmuş.

01/01/2018 tarihinden itibaren sizi bu şekilde görmeye devam edelim. 6728 sayılı torba kanuna ilave edilen 51. Madde ile meslek kodunu yanlış beyan eden işverene asgari ücretin 1/10’u oranında yanlış bildirilen her kişi için idari para cezası uygulanmaya başlanacaktır.   “n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.” en-yuksek-maasli-10-meslek-375x276

Meslek kodu neden önemli ?

 • Bildiğiniz gibi ülkemizde asgari ücret yıllık belirlenmekte ve her meslek grubu ve sektör için aynı ücret açıklanmaktadır. İleriki dönemlerde meslek gruplarına ve sektöre göre farklı asgari ücret belirlenmesi için bir altyapı oluşturulmasının bir adımı diye düşünebiliriz.
 • Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, Müdür olarak işe aldığınız kişiyi eleman olarak bildirmenin altında, daha az ücretin banka kayıtlarında gösterilmesi de yatmaktadır. Ülkede gerçek ücretten SGK gösterilmeyen çalışanlar halen mevcut olup, bazı işyerlerinde de kıstas yapılıp, eleman – müdür ayrımını korumaya çalışıp yine de gerçek ücreti ödememek için bir kılıf olarak meslek kodu farklı bildirilmeye devam edilmektedir.
 • Bir gün vize başvurusu yapmak isterseniz, çalıştığınız işyerinden işe giriş bildirgesini de isterler. Müdürüm, amirim, diye bütün varlıklarınızı ortaya döker ve belgelersiniz de o gelirleri eleman maaşı ile nasıl yapmışsınız hayret. Müdür olduğunuzu siz biliyorsunuz da belgeleyemezsiniz.
 • Muhasebecilerin pek sevmediği ama işverene gelir getiren teşvik hesaplamalarından 5746 sayılı arge teşviğini uygulamak isterseniz, teşvik aldığınız kişilerin meslek kodunun da doğru bildirilmesi önemlidir.
 • 6111 sayılı teşvikten yararlanacak iseniz, (ki ben bu teşviği geriye doğru da uygulamış biriyim. İyiyimdir bu konuda) işe aldığınız kişiyi, diplomasında yazan meslekte çalıştırmalı ve de işe giriş bildirgesinde de o meslek kodunu doğru bir şekilde bildirmelisiniz.
 • Çalışanınız kariyerinde ilerledi, farklı bir göreve yükseldi, görev tevzi oldu vb durumlarda görev adı değiştiğinde, meslek kodunu da güncellemeyi unutmayın.
 • Mesleki belgelendirme faaliyetleri kapsamında, işyerinizin tehlikeli veya az tehlikeli olmasına göre myk tarafından belirlenen 48 meslek grubundan çalışanlarınızın mesleki belgelerinin olmasını sağlamalısınız. Meslek kodunun doğru bildirilmesi bu durumda da önem kazanmakta olup, mesleki eğitim ayrı bir yazı konusu olacak kadar kapsamlıdır.
 • Bu konuda bir ipucu paylaşayım. Örneğin ; Pres işçisi olarak bir kişiyi işe aldınız. İlköğretim mezunu ve 6 yıldır bu işi yaptığını beyan ediyor. İlköğretim mezunlarının kalfalık belgesi sahibi olmaları için ayrı bir unsur bulunmaktadır. İlköğretim mezunları mesleklerinde geçirmiş oldukları çıraklık eğitimi süresinin iki katı kadar çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, mesleki eğitim merkezleri tarafından açılacak olan kalfalık sınavına katılarak başarılı olmaları durumunda kalfalık belgesi almaya hak kazanırlar. Kalfalık belgesi de mesleki yeterliliğe sahip olduklarına dair belge kapsamında olup, yurtdışında da geçerlidir.
 • Çalıştıklarını nasıl belgeliyorlar derseniz ? SGK tarafından verilecek ayrıntılı hizmet dökümü belgesinde çalıştığı şirketler ve yaptığı meslekler yazılacaktır. Bu belge ile çıraklık eğitim merkezine başvurarak, meslekteki çalışma süresini kanıtlamaları gerekmektedir. Tabi eğer çalışmış olduğu şirket MESLEK KODU’nu doğru beyan etti ise. İşte meslek kodunun neden önemli olduğuna dair bir madde daha. Okumak isterseniz bir ayrıntı . http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/duyurular/37-snav-ve-belgelendirme-dairesi-bakanl/2684-myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-zorunluluuna-likin-acklama
 • İşverenin sizi hangi meslekten bildirdiğinizi bilmezsiniz ve bir gün SGK denetmeni geldiğinde kendinizi “….. müdürüyüm” diye tanırsınız. SGK kayıtlarını kontrol ettiğinde ise MÜDÜRÜN aslında ELEMAN olarak göründüğünü anlayacak ve gereken cezayı da işverene gönderecektir.
 • Aylık İşkur Çizelgesi ile APHB’ndeki meslek adlarının birbirini tutmaması da ayrı bir durumdur.

Kısaca ; hangi meslekte olursanız olun işinizi olması gerektiği gibi yapın. Siz muhasebeciler eminim ki, iyi muhasebe yaparsınız ama doğru bordro yapamıyorsunuz ve de bir özlükçü, bordrocu kadar da iyi bordro yapamazsınız.

Özellikle neden – sonuç ilişkisi kuramıyor ve yapılan bir işlemin hangi konular ile bağlantısı olduğunu da çözemiyorsunuz. Lütfen herkes iyi bildiği ve iyi yaptığına inandığı işi yapsın. Uzmanlık alanını genişletsin ama bilmediğini –mış gibi yapmasın.

Özlü Söz ise ;

      [ Güzel düşün, iyi hisset, yanılma, aldanma,       Ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma. 

      Birleşmeye, yükselmeye çalışmaya, ikbale koş;    fakat unutma ki yol, yürüyüşün düzenliliğiyle

     yakınlaşır, kısalır.. Adımlarını doğru at;               Yarını bugünkü adımların hazırladığını düşün. ]