Geçen sene ders aldığım A. Tamahkaroğlu hocamızın bir sözü idi. “Mülakat bir oyundur”

Bu sene yüksek lisansa başlamak, gerçekleşmesi için çabalamaya devam ettiğim hayallerimdendi ve dersler inanılmaz yoğun ve bol ödevli geçmekteydi. Burada sayın hocamız Prof. Dr. Gönen Dündar’ı selamlıyorum” verdiği bol ödevlere yetişmeye çalışırken en çok seyredin dediği filmler için vakit harcıyorum. Bu haftanın konusu Mülakatlar olunca; İspanyol yapımı Metod filmini izlememizi önerdi ve ben film seyredeceğim diye derse geç kaldım.

Bir gün İstanbul Üniversitesinde İnsan Kaynakları alanında yüksek lisans yapmak ister ve de Prof. Dr. Gönen Dündar dersinize gelir diye sizlere önceden ders notu hazırladığımı düşünün. Bir film seyrederek “ burada ne demek isteniyor” diye düşünürken kendinizi bulun. Hoca filmin 20. dakikasında ne oldu diye sorar. Siz de mutlaka seyredin ama seyretmeden de benden fikir almış olun.

Grönholm Metodu; çok uluslu bir şirketteki satış müdürü pozisyonu için yapılan iş görüşmesinde ön elemeyi geçmiş bir grup tarafından, kendi değer yargılarını, bilgi, beceri ve yeteneklerini, insani duygularını (ahlak sınırlarını aşan boyutta) tüm değerlerini kendi çıkarları için kullanabildiği acımasız bir seçim, tartışma, karşındaki ikna etme, alt etme, yenme sürecinin işe alım görüşmesine yansıtılmış bir test türü denebilir.

Filmde bu testin askerlere uygulanmış bir psikolojik test türü olduğu anlatılıyor. Seyreden kaç kişi böyle bir teste girmek ister? İspanyol yazar Jordi Galceran Ferrer’in kara komedi türünde yazdığı “Grönholm. Metodu” Devlet tiyatroları tarafından oyunlaştırılmış ve 2015-2016 sezonunda oynamıştır. Oyundaki rolü ile tiyatro sanatçısı Deniz Gökçe Yersel Baykal Saran ödülünü kazanmıştır.

Filmden ayrıntılar ise;

 • İş görüşmesi öncesi özgeçmiş gönderdiğiniz firmaya iş başvuru formu doldurmanız istenir ise tekrar doldurur musunuz? İtiraz mı edersiniz? Eksik mi doldurursunuz?
 • İş görüşmesinde kendini kanıtlamak adına neler yaparsınız?
 • İşi alabilmek için nelerden vazgeçersin?
 • Bir sığınakta kalacak 5 kişiden biri olsan hangi özelliğin ile bu sığınakta yer alacak kişi olduğuna diğer adayları ikna edersin? Bu bana “sizi bu işe neden alalım” sorusunu anımsattı.
 • Kadın kadının kurdurur ve bu iş hayatı için de geçerlidir. İki kadın aday var ve birinin kalması için diğerinin gitmesi gerekiyor ve kadın aday diğerinin gitmesi yönünde oy kullanıyor. Şaşırdım mı! Tabi ki hayır.
 • İşe alımda yaş özellikle kadın adaylar söz konusu olduğunda neden daha fazla önemlidir? Erkekler yaşsız mıdır?
 • Özgeçmişinde doğru bilgilere yer vermezsen, doğru mutlaka öğrenilir.
 • İşe alım görüşmeleri öncesinde aday hakkında sosyal ağlardaki paylaşımları da önemlidir. (dijital ayak izlerimiz)
 • İşverenin kanunsuz bir eylem yaptığında buna göz mü yumarsın? İfşa mı edersin?
 • İnandığın etik değerlerini iş için yıkar mısın?
 • Sırlarını diğer adaylara açma. Açtığın an bu karşı taraf için kozdur.
 • Birinin sırrı senin için işe alınmak adına kullanılacak bir bilgi midir?
 • Bir grup içinde değerlendirme yapıldığı sırada, biri görüşlerini net açıklamıyor ve çekimser kalıyor ise bu kişi ileride bir başkası olarak karşınıza çıkabilir.
 • Fikirleriniz sizi anlatır. İş görüşmesinde teste girip girmemek sizin kararınız ise, testin kuralları da işverene aittir.
 • İşi almak adına yapabileceklerin ile Sen kimsin?
 • Bir iş uğruna insani değerlerinizden, kültürünüzden, ahlaki davranışlarınızdan vazgeçer misiniz? İş için her şey mubah mıdır?

Özetle; iş hayatı zordur. İş az, aday çoktur. Hayat eşit değildir iş hayatı. Hayat bir bütündür ve iş bu bütünün bir parçasıdır. Bütünün tamamını iş olarak algılar iseniz kendinizi kaybedersiniz. İş ve özel hayat dengesinin doğru kurabilen bireylerin daha başarılı olduğu gerçektir. O işi alabilmek adına yaptığınız mücadele, benliğinizden vazgeçme size başarı olarak dönmeyecektir. Grönholm metodunu bir film veya tiyatro oyunu olarak seyretmenizi ve umarım böyle bir test ile işe alınmak zorunda olmayacağınız olur ise de kendinizi olduğunuz gibi tüm insani ve etik değerleriniz ile ortaya koyduğunuz bir süreç olmasını dilerim.

Böyle bir eleme sürecinde yer almak ister miydiniz? Filmi seyredin, arkanıza yaslanın ve bu soruları kendinize sorun.

Doğru cevapları kişiliğinizi kaybetmeden bulmanız dileği ile,

31.10.2017