Kısaca tezsiz yüksek lisans yapmak. Herkesin yapmak amacı farklı olmakla birlikte bu yazıda konuyu kendi açımdan değerlendireceğim bir tür öz eleştiri olacak. 

Hayallerimiz vardır yapmak istediklerimiz, yapamadıklarımız.  Daha önce yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Yazıda kendime hedefler koymuştum ve 2017 de bu hedeflerimden olan İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmak adına ilk adımları da attım.

Neden İstanbul üniversitesi? Hani bazen şu olsun dersin olmaz, emek verirsin olsun istersin uğraşırsın sonunda olur. İşte emek vermenin sonucu idi benim için.  Okulun yaşadığım ve de işyerimin olduğu bölgede olması (doğduğun yer- doyduğum yer) her akşam gitmek için ulaşımın kolaylığı önemli idi. Eğer MS yapmak isterseniz mutlaka tercih edeceğiniz okulun ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Ayrıca bu konu MS aday seçim mülakatında karşınıza soru olarak çıkacaktır.

O günü hatırlayarak yazıyorum.  Karar vermiştim, İstanbul Üniversitesi olmalı idi bir dönem önce Aydın Üniversitesinde İK sertifika programına da katılmıştım ama yetmemişti.  Kariyerimde eksikliğini hissettiğim o nokta da tamamlanmalıydı. Başvuru yaptım, mülakata çağrıldım, çalışıyordum anlayışlı yöneticim Sayın Ahmet Saim Paker sayesinde rahatlıkla izin aldım ve beni MS yapmaya teşvik etmesini de asla unutmayacağım Her işyeri benim için bir kazanımdı o işyeri de bana sizi ve de İÜ – MS programına girişi kazandırmıştı.  Mülakata sabah erkenden gittim ilklerden olmalıydım heyecanlıydım, nasıl geçecekti? Beni kabul ederler mi? Stresli ve de biraz da ümitsiz (olumsuz ruh halinin hezeyanları) bir şekilde bekleme salonunda daha sonra sınıf arkadaşım olacak kişileri süzerek sıramı bekliyorum.  İkinci olarak mülakata girdim işe giriş mülakatında hissettim, sadece karşımda iki profesör ve tek başına iğreti bir sandalyeye ilişmiş ben. Hevesliydim istiyordum ama yine de bir umutsuzluk vardı. Görüşme bitti sonunda. Beni listede sonuncu olarak kabul ettiler.  Yine bir izin alma, ödeme yapma, okula evrak kayıt vb. işler ile uğraştım ve okullu oldum.

Uzun süre iş hayatında olunca tekrar okula dönmek zormuş. Özellikle ev hayatınız, özel hayatınız ve iş hayatınızda sizi bekleyen sorumlulukların ağırlığında okula gitmek daha da zormuş.  İş çıkışı bazen gitmek istemedim, yoldan geri döndüğüm de oldu. İşyerinde çalışmaktan,  evde beni bekleyenleri üzmemek istediğimden okula gitmediğim akşamlar oldu. Bazen doğum günlerini, tanışma yıl dönemlerini kutlayamadım bazen de hayatımdaki özel kişinin özverisi ve anlayışı ile kutlamaya çalıştık.  Oldu da.

MS yapmak kendinizi daha iyi tanımanıza sebep oluyor, neler yapabildiğinizi neler yapabileceğinizi görüyorsunuz. Hayatınızdaki insanların size olan desteğini, özverisini görebiliyorsunuz. Onlara çok teşekkür ederim sabırlarından, bekleyişlerinden dolayı.  En çok “vaktim yok sınavlarım var, akşam okula gideceğim, ödev yapmalıyım, yazı yazmalıyım” dedim.  Hep bir faaliyet içindeydim. MS yapmak hiç de kolay değilmiş hatta mezun olmaya yakın günlerde” en büyük bedduam, yüksek lisans yaparsın” olmuştu.

Birinci ve ikinci dönem haftada dört akşam derse gitme mecburiyeti vardı. İlk dönemin nasıl geçtiğini anlamadım kolay gelmişti sanki. Ama ikinci dönemi ve de Mayıs 2018 de tüm ay boyunca sunum hazırladığımı, her cumartesi arkadaşlar ile buluşmalarımızı, konu üzerinde tartışmalarımızı, röportaj yaptığımız günü, Pınar’ın hiçbir şeyi beğenmemesini ; ) ♥ ve sevdiğim kişinin doğum günü akşamı sunum yapmak üzere okulda olduğumu unutmayacağım.  Sunumlar, hazırlık hepsi geçti de hak ettiğimi alamadığımı düşündüğüm çok oldu. Çabalarımın karşılığını “Araştırma Teknikleri “ dersinde görmediğimin üzerini kalın çizerek belirtmek isterim.

Şunu fark ettim MS yapacak iseniz üniversite eğitimi sonrası çok ara vermeyin ama en az bir-iki yıllık iş deneyimi de olsun. Böylelikle derste anlatılan bazı konuları uygulamış ve görmüş olmaktan kaynaklı farklı bir bakış açısı ve de sorgulayıcı olabiliyorsunuz. Hiç bilmemenin daha da zor olduğunu diğer arkadaşlarımı gözlemleyerek söylüyorum.

Eğer gerçekten gönül verdiyseniz, her şekilde okula derse gelecek iseniz, emek harcayacak iseniz MS yapın.  Mış gibi olmasın. Askerliği uzatmak, bunu da yaptım oldu demek, yüksek lisans diploması da cv de güzel durur demek adına yapmayın.  Siz bu şekilde davrandığınızda diğer öğrenciler ve de hocalar tarafından durum fark edilmekte ve de tepki çekmektedir. İstediğiniz ve de araştırma, öğrenme hevesinizin olduğu ve de bu kadar fedakârlık yapacağınıza değecek bir bölüm seçin.  Kendi adıma mesleğimde uzmanlaşmak, bilmediklerimi öğrenmek, bilimsel olarak konuya hâkim olmak amacı ile MS yaptım.  Hayalimdi oldu.

Gönülden emek verecek olan isteyen, uğraşan hakkı ile yapacak özverili arkadaşlarıma tavsiye ederim.  Şimdiden kolaylıklar olsun.  Üniversite yıllarından daha çok emek verdim, çalıştım ve de çok güzel arkadaşlıklarım oldu.  Hepsine ve de kendime teşekkürlerimle,

21.01.2019