Öncelikle bu yazı kariyer.net adlı istihdam platformunu övmek, çıkar sağlamak vb. amaç ile yazılmamıştır. Amaç; 2019 yılında uygulamaya başladıkları kariyer360 adlı yeni görselin daha etkin nasıl kullanılacağı ile ilgili almış olduğum bilgileri paylaşmaktır.  Asıl konu paylaşmak; bilgiyi paylaşmak nadir bulunan bir özellik olup iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Bilgiler;

i: ilan adının altında yer alan bu simgeyi tıkladığınızda açılan pencerede; ilanın güncelleme-kapanma tarihlerini görebilirsiniz. Daha önce ilanlar menüsü altında ekranda görünen bilginin şimdi tıklanarak ulaşılır olması biraz kullanımı zorlamış. Belki de bu alanda bir filtreleme alanı açılarak, yayında olan birden çok ilanın tarihleri için arama kolaylığı sağlanabilir. 

İlana başvuran adayları görmek için ise; detaylı görünüm ve basit görünüm simgeleri kullanılabilir. Detaylı görünümü seçtiğinizde cv verileri ekranda başvuran kişi adı altında yer aldığından tek tek cv içine girip bakmak yerine daha kolay şekilde cv içeriği görülebilir.

Bir yenilik de durum atama kısmında yapılmış. Adaya ait olum ve olumsuz durum atamaları ayrı simgeler içine yerleştirilmiş. Daha önce olum/olumsuz durum adama tek bir pencereden seçilmekte idi.

Adaya kayıtlı mesajlardan göndermek için mektup simgesi ile kayıtlı mektuplardan birini gönderebilirsiniz. Kişisel verilerin korunması kanunu (KVKK) kapsamında yapılan bir yenilik de, bir başka kişiye paylaş simgesi ile gönderdiğiniz cv kişinin maline düştüğünde link olarak gitmektedir ve bu link 15 gün sonunda pasife düşmektedir. Yani 15 gün sonra mail kutunuzdaki bir cv linkini açamazsınız demektir. Burada amaç mail kutusunda uzun süre cv nin durmaması böylece kişisel verilerin de sınırlı bir süre paylaşılmasına izin verilmesidir.

İlanları listelediğinizde “ akıllı sıralama” şeklinde bir ifade görülecektir. Anlamı ise kariyer.net yapay zekânın ürünü karşımıza çıkıyor. İlanda yayınladığımız kelimeler ile başvuran adayların cv lerinde yer alan kelimeler birbiri ile örtüşüyor ise sıralamayı buna göre yapmasıdır.

Yapay zekânın bize önerdiği adayların gerçekten aradığımız aday olup olmadığı belirlemek için bir görsel bilgi olarak ayrıca % uygunluk da yeşil renk ile kullanıcıya gösterilmektedir. Aynı şekilde başvuran adayların da ilana uygunluk oranı % değer ile adaya da bildirilmektedir.

Buradan şu anlamı da çıkarabilirsiniz; ilanları incelediğinizde size uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlar için farklı cv ler hazırlamak gerektiğidir. Yapay zekâ kelimeleri baz alıyor ise siz de cv nizde sizi öne çıkarak ve % uygunluk olarak, işveren kariyer sayfasını kullanan ik cının gözüne ilk sırada cv nize yer vermesi için bu yolu kullanabilirsiniz. Tabi gerçekten ilan kelimeleri ve yeterlilikleriniz örtüşüyor ise tercih edilmesi uygun olacaktır.

Eski adı ÇEKMECE yeni adı ADAY LİSTELERİ olan alanda size çekmecelerin kullanımı ve sıralaması değişmiş, hangi çekmeyi son olarak kullandı iseniz o çekmecenin adı listenin en üstünde yer almaktadır. Dolayısı ile birden çok çekmece kullanarak işlem yapan ikcıların çekmeceleri bulması kolay olmuyor. Biraz daha zaman harcanması gereken bir uygulama olmuş.

Kariyer.net uygulamasını bu kadar uzun zamandır kullanmama rağmen, engelli aday ilanı vermenin ya da özgeçmiş havuzundan engelli aday aramanın ÜCRETSİZ bir uygulama olduğunu (kariyer.net sosyal sorumluluk projesi kapsamında) bilmiyordum öğrenmiş oldum.

İlanlarınızda yazacağınız, yaş, cinsiyet, okul adı gibi ayrımcılık içeren ifadeler yer aldığı taktirde ilanı yine de yayınlıyorsunuz fakat kariyer.net tarafından ilanınızı kaldırmanız yönünde geri bildirim veriliyor etik olmayan bu ayrımları kaldırmadığınız taktirde ise bir hafta içinde ilan kariyer.net tarafından yayından kaldırılıyor. (uygulanıyor mu siz yorumlarınızda belirtin lütfen)

İlana gelen başvuruları filtrelemede kelime kullanıyor iseniz kelime ile aramada gelen yenilik ise;  kelimenin başından itibaren aramaya başlanmasıdır. Örneğin; sap (s.a.p bilen arıyorsunuz) Kelimesi yazdığınızda daha önce cümlenin başında ve sonunda o kelime yer alıyor mu bakarken şimdi başından itibaren arıyor ve bu şekilde “kasap” kelimesi önünüze gelmiyor.

Kariyer.net çağın yeniliklerine ve de özellikle Z kuşağının görsellik temelli tüm olayları değerlendirmesinden etkilenmiş ki, şirket imajınızı, fabrika ve /veya çalışma ortamınıza ait fotoğrafları koyabileceğiniz, çalışanlar ile yapılan röportajları, videoları yükleyebildiğiniz bir şirket profil sayfası yaratmış. İş arayan kişinin çalışılacak şirket nasıl bir yer diye merak edip bakacağı görsel alan yaratılmış ve tabi bu uygulama makul olmayan bir ücret karşılığı sunulmaktadır. Ama şirketin takipçi sayısının artması (malum en önem verilen konu oldu;) ve işveren markası için güzel bir uygulama olmuş. Görsellik hepimizin sevdiği konu olması, merakımız ve de fotoğraf bakmaya olan ilgimiz (instagram kullanımının artması) bu alanı kariyer.net açısından fırsat haline getirmiş.

Daha önceleri sözleşme ekinde belirli bir ücret karşılığı verilen hizmet olan; şirket  profil bilgileri düzenleme, logo yükleme vb. uygulamalar ise ücretsiz olarak kullanılması sağlanmış.

İlan yayınlama aşamasında, ilanı düzenlerken, İŞİN TANIMI ve GEREKLİLİKLER olarak daha önce iki alan tanımlı iken, kullanılmamasından dolayı (Türkiye’de kaç şirketin görev tanımları ve yeterlilikleri belirlenmiş ki) bu iki alan kullanılmadığından tek alana indirilmiş. 2019 yılı içinde iki alan şeklinde ilan metni yayınlanmış görür iseniz bilin ki eski ilan kopyala-yapıştır şeklinde yayınlanmıştır.

Yeni çıkacak bir uygulama ise (ücretli olarak ayrıca pazarlanacak) SLOT ilan. Yani bir ilan çıkacaksınız 365 gün yayında kalacak ve dilediğiniz gibi üzerinde değişiklik yaparak tekrar ve tekrar yayınlayabileceksiniz.

 

 

 

 

ilan yayınlandığında metin üzerinde çıkması için Videolu şirket tanıtımı yapabilirsiniz. Şirket logosu istediğiniz kadar ekleyip logolu ilan verebilirsiniz. Şirket profil sayfası ileride çok kullanılacak ve adaylar tarafından da bu profilde zengin içerik olan şirketlerin daha çok takip edilip daha çok (uygun ve kaliteli adayı) şirkete çekeceğine inanıyorum.

Umarım kullanıcılara faydalı bir not olmuştur. İş arayan ve de özellikle eleman temininde zorluk yaşanan meslekdaşların etkin bir şekilde siteyi kullanması ve de iş arayanların da güncel ve de kuralına uygun öz geçmişleri ile sürecin daha hızlı ve de başarılı sonuçlanmasına birlikte katkı sağlayacakları günler dilerim.!

11.02.2019