Bilmem hatırlar mısınız? Nereden hatırlayabilirsiniz ki? 1987- 1995 yılları arasında yapılan bir uygulama. Eskiden konut edindirme yardımı diye bir uygulama vardı. Sözde çalışanlara Emlak Bankası (o da kalmadı) vasıtası ile ev edindirme imkanı sağlanacak bunun içinde  işveren çalışanları adına, çalışanın kıdemine göre artan düzeyde parayı SGK’ya yatıracaktı. (O zamanlar SGK’larda vezne vardı, para alırdı)

Çalışanın maaşından yapılan bir kesinti değildi, işveren yatırırdı. Şimdi nerde? İşsizlik fonu = işveren teşvik fonu olmuş. Bunun içinde bir form, takip kartı düzenleyerek ay sonunda SGK aylık bildirge ile aynı zamanda verilirdi. Belgenin bir kapağı vardı hatırlıyorum, toplam kaç kişiye toplam ne kadar para yatıracağımızı yazıyorduk. Elle ya da daktilo ile.

Yoo o kadar yaşlı değilim sadece yaş aldım. Evet bu ülkede konut edindirme yardımı olarak 170.-TL geri ödeme almış da biriyim.

Sonra zorunlu tasarruf fonu çıktı ama adını kibarlaştırdılar oldu Tasarrufu Teşvik Fonu. Tasarrufu teşvik etti mi ?  ;(  ama her yıl sonu nema hesaplamaları ile az uğraşmadım, nema faiz tablosu al, bu yıl alacağını hesapla, kaç ay kesinti yapılmış, geçen yıl aldığını düş. Tüm bunları daktilo ile otokopili forma yaz.  Nasıl güzel değil mi? Ne çektik be. Ama mutluyduk işte. Çünkü ben tüm bunları annem ile çalışarak, onun yanında öğrenerek yaptım.

Sonrası ise bildiğiniz işsizlik sigortası. Sonrası iyilik, güzellik.

 

Şimdi son teşviği okuyunca hatırladım, yazasım geldi. 7103 teşviğine ekleme yapılmış, 9 ay boyunca ortalama işçi sayısının üzerinde, şubat-mart-nisan ayında  yeni işçi alırsan ilk üç ay mı son 3 ay mı belli olmadan sürenin işçi ücretini devlet ödeyecekmiş.

Nasıl bir teşvik verilecek?

Şubat-Mart-Nisan aylarında yeni işe alınan işçiler için, daha önce yürürlükte bulunan teşviklere ilave olarak yeni bir teşvik verilecek. Bu üç aylık dönemde işe alınan işçiler için işverene;

SGK primleri,

İŞKUR işsizlik primleri,

Gelir vergisi ve

Damga vergisine ilave olarak

Ücret desteği de sunulacak.

Ücret desteği olarak üç ay süreyle günlük 67,36 lira tutarında ilave destek sağlanacak. Yani asgari ücretin net tutarı da işverene teşvik olarak verilmiş olacak. (67,36TLx30gün=2020,90TL)

3 ay destek verileceği için toplam destek tutarı (prim, vergi, ücret) 9500TL kadar olacaktır.

Hadi  hayırlısı, ne teşvikler gördük, ki zaten yok OLACAKLAR.

Dinleyin içiniz ısınsın.

26.02.2019